0 533 374 90 33 info@gemadchefs.org
blog image

AŞÇILAR BAYRAMI ÇOŞKUYLA KUTLANDI

Başkanımız Çetin Deniz'in Aşçılar Bayramı Mesajı

Saygıdeğer… 

Mülki Amirlerim, Sektör temsilcilerimiz, mutfak emekçileri ,öğrencilerimiz, Sevgili Marmarisliler, Hoş geldiniz. Her yıl olduğu gibi ülkemiz’de bu yıl’da 15 Ve 22 nisan tarihleri arasını turizm haftası olarak kutluyoruz.. Son iki yıldır pandemi sürecinden dolayı kutlayamadığımız, turizm haftası, bir çok burukluğu geride bırakmıştır.

Turizm haftasının başlangıcı olan, 15 nisanı aşçılar bayramı olarak kutlamaktayız.. Koşulsuz pandemi sürecinde ençok olumsuz etkilenen biz aşçılar ve turizm çalışanlarıdır. Bizler Güney Ege Marmaris Aşçılar Derneği olarak mesleğimiz ve gastronomi alanında gelişim sağlayabilmek için elimizden gelen her şeyi yapmayı ilke edindik. Sektörümüzün son zamanlarda olumsuz nedenlerden dolayı ciddi anlamda hem turist hem de kalifiye personel kaybetmiştir. Sektöre yeni eğitimli profesyoneller katma çabamız sürmektedir. Akademisyenlerle beraber ortak çalışarak, Okullara gerekli projeler üretmeye, daha da hız vedik. Beyaz üniforma giyen iki meslek gurubundan birisi de biz aşçılarız. Sizlere sunduğumuz her tabağın motifinde bizlerin sevgisi  ve emeği vardır.

Globalleşen bir dünya düzeninde gastronominin trend yakalaması bizlerin daha başarılı işler yapmamızın zorunluluğunu gösteriyor .Biz mutfak profesyonelleri  isteriz ki gastronomi turizmi geliştirerek yöresel lezzetler, gelenek ve görenekler, Beslenme kültürü, pişirme ve hazırlamada kullanılan araç gereçlerin kendi  yemeklerimizde tanıtarak gastronomi turizmi yapılarak ülkemizin dünya platformunda hakkettiği  yerde yerini almasıdır. Deniz, kum, plajlarının ve doğa güzelliğinden dolayı Marmaris’imiz Ülkemizin en önemli tatil turizm bölgelerimizdir.

Dünyada coğrafi ve iklim olarak çok önemli konumda olan turistlerinde ilgi duyduğu ülkemiz Asya ve Avrupa kıtaları arasında,bir bağdır ,iklimi, doğası , medeniyetlerin bıraktığı tarihi eser ve anıtlarla yurdumuz, turistler için adeta bir cennet gibidir. Bütün bunlara rağmen ülkemiz, hak ettiği turist sayısına bir türlü ulaşamamıştır  Bizim de bu konuda çeşitli faaliyetler yaparak turizmin kalkınmasında paydaş olmamız gerekir. Bunun için okullar, sivil toplum örgütleri ortak hareket edip projeler üreterek geliştirmeliyiz.Turizm bu bakımdan çok önemlidir. Sosyal  ve kültürel  olarak asimilasyonlara neden olmadan hareket etmeli  ve Milli ve manevi  değerleri  koruyan yatırımlar yaparak sahip olduğumuz eserleri tanıtmalıyız.

Bizler ülkemizin her  kaynağına  sahip çıktıkça hep birlikte yükseleceğiz. Yükselişimiz birlik ve beraberliğimizle tüm dünya ses getirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, bizler Güney Ege Marmaris Aşçılar Derneği  olarak meslektaşlarımızın aşçılar bayramını kutlar 2022 turizm sezonun tüm turizmcilere, İlçemize ve Ülkemize bereket getirmesini diler, 2022 yılında turizminde problemsiz sezon geçirmenizi temenni Ederim…..

Saygılarımla

Çetin DENİZ
Güney Ege Marmaris Aşçılar Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı